HERBARZ POLSKI
 

AWDANIEC




ZAWOŁANIA
Awdaniec, Abdank, Abdaniec, Adwańców, Habdank,


Herb z okresu panowania króla z Dynastii Piastów.
powstzał na przelomie XI/XII wieku.
Ilość rodów: Herbem pięczetowało się około 90 rodów.


OPIS

W polu czerwonym dwie krokwie srebne, złączone na kształt litery W. Klejnot: godło.

LEGENDY HERBOWE

1.
Protoplasta rodu Abdanków unieszkodliwił wawelskiego smoka. Pierwotna nazywa herbu brzmiała Skubów, od imienia założyciela. Skuba z polecenia króla Kraka zaszył w baranią skórę siarkę i podrzucił smokowi wawelskiemu. Smok po zjedzeniu siarki poczuł pragnienie i rzucił się do Wisły, wypijając wielką ilość wody. Pił dopuki niepękł. Za zgładzenie smoka otrzymał od króla herb z literą W na pamiątkę smoka który był w kształcie węża. Paprocki uważa jednak, że litera W pochodzi od nazwy Wawelu.

2.
Inna wersja opisuje człowieka niezwykłej siły, który herb otrzymał za to, że w Niemczech, na oczach swego pana, pokonał mocarza. Tak samo jak poprzednia legenda rozgrywa się w czasach pogańskich.

3.
Trzecia wersja opisuje o Skubie, dowudcy sarmackim, dowodzą hufca znad Wisły, zwanej również Wandalem. Właśnie od Wisły, chorągiew pułku Skuby znaczona była literą W. Za czyny wojenne literę tę nadano Skubie jako godło herbu.

4.
czwarta zaś legenda opisuje o poselstwie Skarbka z Góry do cesarza niemiec Henryka V w czasie wojny Bolesława Krzywoustego z Niemcami. Cesarz chcąc zaimponować polskiemu posłowi bogactwem, pokazywał mu wielkie skrzynie pełne złota. Skarbek zdjął wówczas z palca sygnet, mówiąc "idź złoto do złota, my Polacy bardziej się w żelazie kochamy i żelazem bronić się będziemy" wrzucił go do szkarpca cesarskiego. Zaskoczonemu cesarzowi nie pozostało nic innego jak odrzec tylko "Hab dank" i od tych słów właśnie zmieniono pierwotne zawołanie herbu Skubów na Habdank.



HERBOWNI

Abczyński, Abłanowicz, Ankwicz, Ankiewicz, Bęszewski, Białobrzeski, Białoskórski, Biczacki, Bieliński, Błażejowski, Bogucki, Borzykowski, Borzymiński, Buczacki, Bukowski, Bystrzejowski, Chalecki (Halecki), Chmielnicki, Chamiec, Chojeński, Ciekliński, Czarkowski, Czelatycki, Dąbrowski, Doliniański, Dunikowski, Eygird, Gasztold (Gasztold), Grasztołd, Hankiewicz, Haraburda, Janowski, Jazłowiecki, Kaimir, Kęsicki, Klapecki, Klonowski, Kołaczkowski, Konarski, Kossowski, Kowalski, Kozietulski, Kruszewski, Krzywiński, Kunicki, Leszczyński, Machowski, Magnowski, Malczewski, Malechowski, Miłkowski, Młynkowski, Obornicki, Oborski, Pękosławski, Piotraszewski, Posadowski, Przezwicki, Psarski, Radoński, Radzanowski, Regowski, Rogoziński, Schimscheiner, Skarbek, Skoraszewski (Skoraszewski), Słomowski, Stpiczyński, Suchodolski, Œlizowski, Traczewski, Trzebiński, Tworzyański, Warszycki, Ważeński, Ważyński, Wiszowaty, Wojenkowski, Wołczek, Wyhowski, Żytyński.
AUTOR STRONKI



© Tarnowski, rok założenia 2005 III