HERBARZ POLSKI
 

TRĄBY




ZAWOŁANIE

Brzezina, Trąba


Herb z okresu panowania króla z Dynastii Piastów.
Powstał na przełomie X i XI wieku. Herb pochodzi z Włoch.
Herbem pieczętowało się 150 rodów.



OPIS

W polu srebnem; trzy trąby czarne złączone ustnikami. Jedna ukośnie w prawo, druga ukośnie w lewo, a trzeci na dół. Klejnot: pięć piór strusich.

LEGENDA HERBOWA

Legenda herbowa opisuje, że Leszkowi Czarnemu podlegał ochrzczony Tatar nazywany Ordyniec ale także nazywano go Jordanem. Dlatego herb ten ma zawołanie "jordan". Pewnego razu Tatar polując z królem, spotkał się z najazdem tatarów. Widzac, że nie ma ucieczki, odezwał się po tatarsku. Szybko uzyskał zaufanie i obiecał im, że monarchę pojmie. Gdy na czele odziałku zbliżył się do miejsca pobytu polskiego władcy, nagle krzyknoł po polsku, niby na psy, "strzeż się oto poganie". Zawiadomieni Polacy rozprawili się z tatarskim odziałkiem, a następnie rozprawili się i z resztą tatarów. Król w nagrodę za ocalenie dał mu trzy trąbki mysliwskie i herb.

HERBOWNI

Amfor, Brzeziński, Ciarnowski, Ciążyński, Cyryna, Czaszawski, Czaszyński, Dawidowicz, Dobiński, Dowgielt, Dyakowski, Dziewałtowski, Falczewski, Gorzkowski, Grobicki, Hryczyna, Iwaszkiewicz, Jaszczołd, Jordan, Kierdej, Klichowski, Kolecki, Kolnicki, Kołek, Komajewski, Konwicki, Kosmowski, Krąkowski, Krzykawski, Kumorowski, Miękicki, Narbut, Niewier, Ostyk, Ościk, Otwinowski, Pakoszewski, Piętkiewicz, Pszonka, Radziwiłł, Rozwadowski, Rudomina, Russanowski, Rustejko, Rzeczkowski, Sadkowski, Schenhing, Sirewicz, Siruć, Sośnicki, Stanczykiewicz, Stojowski, Świerczowski, Świętorzecki, Tokara, Tokarzewski, Walawski, Warzycki, Winarski, Wojna, Wołk, Żagiel.

AUTOR STRONKI



© Tarnowski, rok załorzaenia 2005 III