HERBARZ POLSKI
HERBARZ POLSKI
ŁADA
ZAWOŁANIA
Nieznane
Herb z okresu panowania króla z dynastii Piastów.
Powstał w XIV wieku. Herb pochodzi od Jastrzębca.
Herbem pieczętowało się 125 rodów.
OPIS
W polu błękitnem czerwnem; między strzałą a rosoczem widłatym żeleźcami na dół, podkowa srebna z krzyżem kawalerskim na barku. Klejnot: pół lwa złotego ukoronowanego z mieczem w prawej łapie.
LEGENDA HERBOWA
Według legendy zawołanie herbu wywodzi się od imienia bogini, czczonej na tyerenie Mazowsza we wsi Łada. Opowieść mówi, że spdkobierca dóbr zwany Łada, napadnięty został wtrakcie objazdu majątku swego, przez Jaćwingów i Litwinów. Bronił się dzielnie i wielu napastników trupem położył, a gdy strzał mu zabrakło, wyciągał je z zabitych. W końcu jednak wobec liczebnej przewagi uległ i musiał uciec do lasu, tam znalazł widły. W lesie spotkał księcia mazowieckiego i zawiadomił go o wrogu. Razem z władcą wrócili na pole bitwy i pokonał nieprzyjaciół. Za nohaterstwo w miejsce Jastrzębca otrzymał nowy herb zwany Łada.
HERBOWNI
Bartoszowicz, Bieńkowski, Biliński, Bogdanowicz, Borzymowski, Brodowski, Cybulski, Czarnowski, Czerniakowski, Częrniechowski, Dobrzyszewski, Glatowski, Gnatowski, Grądzki, Grodecki, Grodzicki, Janikowski, Kłodnicki, Kłodzieński, Kobyliński, Kokoszka, Kopański, Koronowski, Kotowski, Kowalewski, Krczytowski, Kroczowski, Kuczewski, Lipski, Łada, Ładowski, Ładzic, Łazomski, Łazowski, Mandecki, Moczarski, Możarowski, Noskowski, Pilch, Proszkowski, Radoński, Radostowski, Rędzina, Rędziński, Skrzyński, Smerżyński, Sobolewski, Świdlicki, Trąbski, Walicki, Wąsowicz, Wąsowski, Wład, Zabłocki, Zaleski, Zaorski, Zarciszewski, Zawistowski, Zwoliński.
AUTOR STRONKI

© Tarnowski, rok załorzaenia 2005 III