HERBARZ POLSKI
HERBARZ POLSKI
OSSORIA
ZAWOŁANIE
Osoryja, Szarza
Herb z okresu panowania króla z dynastii Jagielonów.
Pochodzi z przełomu XIV i XV wieku.
Herbem pieczętowało się 80 rodów.
OPIS
W polu czerwonym koło złote o siedmiu dzwonach, ósmego brak, w jego miejsce łaciński krzyżyk tejże barwy zaćwieczony w piaście wznosi się do czoła.
LEGENDA HERBOWA
Legenda opisuje, że herb nazwano Osorya od imienia protoplasty rodu tego, który wielu ludzi posiekł, którzy za nim z miasta jadącym świstali; czyli że gdy na przodka tego, napadli on ich pobił. Wszakże inni, daleko początki tego herbu znajdują. Polski rycerz Osorya zwany, w Czechach o pannę konkurował, mamawiano go, żeby z ną w Czechach został, ijeżeli nie to posagu nie miano dać. W takim razie będąc, przemusłem nadrobił Osorya, wóz tak kształtnie zrobić kazał, że w kołach, osiach wierconych, wszystko co mógł zabrać, wszystkie zamknął, i z nimi szczęśliwie do Polski powrócił, i dóbr zakupił, a z pozostałych pieniędzy na pamiątkę swego interesu, koło w herbie otrzymał.
HERBOWNI
Billicki, Bochłowski, Bogdan, Bokłowski, Brochocki, Bukowski, Buszkowski, Ciepliński, Dobiecki, Filipowski, Koło, Kołomyjski, Konarski, Kondracki, Konradzki, Kostrzecki, Kowalowski, Krzywoszewski, Kurski, Lasowski, Lazański, Niepoczołtowski, Pełka, Pieskowski, Rus, Rusecki, Schleewitz, Sczaniecki, Sędzimir, Stadnicki, Stensz, Świeczka, Terawski, Trojanowski Twerbus, Tworkowski, Tyrawski, Złocki, Złotnicki.
AUTOR STRONKI

© Tarnowski, rok załorzaenia 2005 III